Drukowanie 3D w domu

Rozwój techniki daje coraz większe możliwości – komputery, dawniej dostępne tylko dla większych jednostek badawczych, nosimy codziennie ze sobą, możemy robić zdjęcia galaktyk odległych o lata świetlne, nasze pojazdy poruszają się po innych planetach, dzięki Internetowi możemy swobodnie dzielić się myślami i ideami z ludźmi na całym świecie. Wszystkie te odkrycia i osiągnięcia są bardzo znamienne, a na horyzoncie pojawiają się nowe.
Jednym z nich jest możliwość drukowania w 3D – jak dotąd dostępna jedynie dla większych uczelni lub firm mających na tyle szeroki budżet by było stać na zakup i utrzymanie tego typu urządzenia. Jednak według zapowiedzi technologia ta ma być ogólnodostępna już w przeciągu 2013 roku! Drukowanie trójwymiarowe to proces polegający na przeniesieniu cyfrowej wersji przestrzennego modelu do rzeczywistości. Odpowiednie oprogramowanie dzieli cyfrowy model na warstwy jednocześnie zlecając odtworzenie repliki samemu urządzeniu – wszystko warstwa po warstwie.
Technicznie rzecz biorąc jest to proces przeciwny do np. toczenia. Można w ten sposób odtworzyć praktycznie dowolny model – jeśli tylko ma się odpowiednie materiały. Gdyby taką technologię udostępnić dla zwykłych ludzi byłaby niezwykłym udogodnieniem – wszelkiego rodzaju części (czy to plastikowe czy metalowe) można by wykonać na miejscu. Rozwiązałoby to wiele problemów związanych np. ze starym sprzętem elektronicznym dla którego nie produkuje się już części zamiennych.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Both comments and pings are currently closed.