Komputer z Debianem na lata

Problemem nowoczesnego sprzętu komputerowego jest jego mała trwałość. Pomijając już marną jakość samego sprzętu (obliczonego na wytrzymanie około 3 lat), jednak każdy kto używał Windows`a świadom jest faktu, że nie można utrzymać higieny systemu zbyt długo. Czy to przez błędne założenia programistów czy przez słabą jakość wykonania jesteśmy zmuszeni od czasu do czasu sformatować dysk i żmudnie instalować system od nowa.
Dla ludzi którzy są zmęczeni takim stanem rzeczy jest alternatywa – Debian. Jest to projekt oparty na licencji GNU/Linux, jego początki sięgają 1993 roku gdy Ian Murdock postanowił ogłosić manifest Debiana zakładający ze system zawierał będzie zawsze najbardziej aktualne oprogramowanie. Projekt nie odnotował początkowo znaczących sukcesów, jednak opierając się na idei wolnego oprogramowania nie przestawał się rozwijać. W 2002 roku wydano wersję 3.0 Woody działająca na 11 różnych architekturach sprzętowych, posiadającą 8500 różnych pakietów i ponad 900 developerów.
Najnowszą stabilną wersją systemu jest ta wydana w 2011 – Squeeze oferująca ponad 36000 gotowych pakietów. System ten jest (całkowicie zasłużenie) uznawany za jeden z najstabilniejszych i pewnych, przy czym jego nowe komponenty są cały czas opracowywane. Kolejnym atutem Debiana jest jego cena, a właściwie jej brak. Trzeba jednak wykazać się pewnych umiejętnościami w używaniu go, więc jest przeznaczony jedynie dla zaawansowanych użytkowników komputerów.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Both comments and pings are currently closed.