Plotery i drukarki 3d

Postęp techniczny zapewnia wsparcie dla wielu zawodów, lecz największym zmianom uległy zawody związane z kreatywną naturą człowieka. Dzięki rozwojowi i udostępnieniu komputerów osobistych zawody architekta czy grafika (lecz także wiele innych) dostały nowy, o wiele bardziej wydajniejszy zestaw narzędzi. Dzięki nim powoli do lamusa odchodzą deski kreślarskie, rapidografy czy wiele innych podobnych przyrządów – wszystko zastępowane przez komputer z tabletem i odpowiednie oprogramowanie.
Jednak nie tylko sam proces projektowy został ułatwiony – dzięki opracowaniu ploterów prezentowanie wyników tego procesu nie wymaga wiele wysiłku. Teraz wystarczy parę minut by stworzyć plansze o prawie dowolnej wielkości – w przypadku gdy chodzi nam o schemat konstrukcyjny czy o bilbord. Teraz ploter zdolny wycinać czy malować duże i dokładne połacie dostępny jest dla każdego większego biura projektowego czy drukarni.
Kolejnym takim ułatwieniem jest drukarka 3D – działa ona na zasadzie dodawania warstw materiału tak by produkt końcowy odpowiadał naszemu wyobrażeniu (metoda ta nazywa addytywną). Oprogramowanie dzieli przedmiot na warstwy które samo urządzenie potem odtwarza – et voila mamy gotowy model. Dzięki temu konstruowanie modeli nie stanowi żadnego wyzwania – maszyna zrobi to za nas. Pamiętamy scenę z Parku Jurajskiego S. Spielberga gdzie naukowcy na podstawie modelu komputerowego odtwarzają narząd głosowy dinozaura. Wtedy była to prawie że fikcja (albo technologia ta była dostępna dla nielicznych) – teraz za nawet nie duże pieniądze można dostać taką drukarkę.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Both comments and pings are currently closed.