Ubuntu – system dla wszystkich

Słowo ubuntu pochodzi z afryki i oznacza „człowieczeństwo dla wszystkich”. Nic dziwnego, że taką nazwę nadano systemowi operacyjnemu, który z założenia miał być otwarty i całkowicie darmowy (według filozofii Open). Rozwojem i utrzymywaniem zajmuje się firma Canonical Ltd. System ten ma znamiona podobieństwa do Unixa, opracowany na jądrze Linux (o licencji GNU). Jest to modyfikacja Debiana (wersji Sid) przeznaczona do codziennego użytku. System korzysta ze środowiska graficznego GNOME z nakładką Unity, choć można nadal znaleźć wersję z innymi środowiskami graficznymi np. Kubuntu
Projekt Ubuntu, którego celem było wykorzystanie jedynie wolnego oprogramowania (różnica pomiędzy otwartym, a wolnym oprogramowaniem jest czysto ideologiczna – chodzi o to że zwolennicy idei wolnego oprogramowania odrzucają możliwość zysku płynącego ze sprzedaży kopii oprogramowania), powstał w 2004 roku (pod nazwą no-name-yet.com) jako tymczasowe wydanie Debiana. Wydawany był (i nadal jest) w cyklu pół rocznym, popularnością zdecydowanie wyprzedzając Debiana i Fedorę.
W wersji 11.10 Canonical w pełni zmieniło środowisko graficzne – zrezygnowano z korzystania z przestarzałego GNOME i połączono je z Unity (początkowo opracowywanego z przeznaczeniem na netbooki, wykorzystującego w pełni ekrany panoramiczne w tych urządzeniach) wcześniej stosowanym jedynie jako nakładka. Canonical planuje wejść ze swoimi produktami na rynek smartfonów i tabletów.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Both comments and pings are currently closed.